A sörkollektor ventillátorának vezérlésére többféle megoldás is létezik.
- Egy termosztát érzékeli a kollektor tetejében a hőmérsékletet és ha az meghaladja a 30 C fokot akkor bekapcsolja a ventilátort, ha lehűl a hőmérséklet 30 C fok alá akkor kikapcsolja.
- Előnye : Olcsó és egyszerű, üresjáratban nem fogyaszt áramot.
- Hátránya : Nem szabályozható a ki és bekapcsolási hőmérséklet tetszés szerint, nagyon nehéz beszabályozni mert nagyon időigényes, pontatlan, idővel megváltozik az érzékelő kapcsolási szintje mert egyik termosztát sem viseli el huzamosabb ideig a 100-130 C fokos hőmérsékletet mivel ezeket kb 60 C fokra méretezik. A termosztátok érzéketlenek a nagy hőtehetettlenségük miatt, így nem kapcsol be kis napsütésre, illetve még akkor is járatja a ventilátort amikor már hideg levegőt fúj be a lakásba.
- Egy hőfokkülönbség kapcsoló áramkör egyik érzékelője méri a lakásban a padlószintnél lévő levegő hőmérsékletét és egy másik érzékelő pedig a kollektor tetejében lévő hőmérsékletet méri. Ha a két érzékelő között a beállított értéket meghaladja a különbség akkor bekapcsol a ventilátor, és ha kisebb a hőkülönbség akkor lekapcsolja.
- Előnye : Könnyen és pontosan beállíthatóak a ki és bekapcsolási hőmérsékletek, azok bármikor korrigálhatóak az igényeknek megfelelően. Nagyon érzékeny, így pár másodperces késéssel már be tudja kapcsolni a ventilátort ha elérte a beállított értéket, illetve pár másodperc alatt le tud hűlni az érzékelője is így szinte azonnal lekapcsolja a ventilátort ha már hideget fújna be.
- Hátránya : Relatív drága, kb 5000Ft-ba kerül, de mivel érzékenyebb így sokkal nagyobb hatásfokkal tud üzemelni vele a kollektor, hamarabb megtérül a plusz kiadás. Üresjáratban 50mA áramot fogyaszt, ez egy év alatt kb 200Ft plusz villanyszámlát jelent, ami egy doboz sör ára csak. Szükség van egy tápegységre is vagy elemről kell megtáplálni. (Egy fűtési szezonra egy elem elég)
Én az utóbbi megoldást választottam az előnyei miatt. Kalkulációim szerint jobban megéri a drágább hőkülönbség kapcsolós vezérlő elektronika.
A hőfokkülönbség kapcsolóból kétféle típus közül választhatunk a Conrad üzletben. Az egyik tranzisztoros kialakítású a másik mikroprocesszoros kialakítású. Véleményem szerint a mikroprocesszoros kialakítású jobb, mert áramszünet esetén is megőrzi a beállított kapcsolási értékeket így nincs szükség után állítgatásra.
Az áramkörök itt megtekinthetőek és megvehetőek: Tranzisztoros és a mikroprocesszoros.
Nagyon sokan az olcsóbb termosztátos vezérlést részesítik előnyben, pedig sokkal fontosabb, hogy érzékenyen reagáljon a legkisebb napsütésre is a kollektor, amit a termosztátos rendszer csak nagy késésekkel tud követni a mikroprocesszoroshoz képest. Itt jön elő a nagy igazság, hogy nem mindig az olcsó a jóbb megoldás.